ניתוח כריתת ערמונית בלייזר באמצעות HOLEP

מאמר מאת: ד"ר ירון ארליך

בלוטת הערמונית היא חלק חשוב בפוריות הגבר. עם השנים וכחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי, הערמונית גדלה, בקצב שמשתנה מאדם לאדם. גידול משמעותי של הערמונית עלול להשפיע על מתן שתן ואף לגרום לסיבוכים שונים. מהם התסמינים של ערמונית מוגדלת, כיצד מאבחנים את הבעיה, מהן אפשרויות הטיפול ומהן היתרונות שמציע ניתוח לכריתת ערמונית בלייזר בשיטת HOLEP? ריכזנו עבורכם את כל המידע בנושא במאמר זה.

הגדלה שפירה של הערמונית

ערמונית היא בלוטה הנמצאת באזור האגן, סביב צינור השתן ולה תפקיד חשוב בייצור חלק מנוזל הזרע.
בסביבות גילאי 50 גברים רבים חווים גדילה של הערמונית, והבעיה נפוצה אף יותר בקרב גילאי 70 ומעלה. מדובר בשינוי טבעי ונורמלי המתרחש עם הגיל, אך עלולות להיות לו השלכות. גדילה משמעותית של בלוטת הערמונית עלולה להשפיע על מעבר השתן מהשלפוחית החוצה, עד כדי חסימתה.

מהם התסמינים של ערמונית מוגדלת?

מכיוון שהערמונית ממוקמת סביב צינור השתן, התסמינים מתבטאים בשלפוחית השתן, ביניהם:

 • קושי במתן שתן
 • זרימה לא רציפה של שתן
 • התרוקנות לא מלאה של השלפוחית, שבתורה גורמת להשתנה תכופה יותר
 • קושי להתאפק ולעתים אף בריחת שתן
 • דימומים בשתן

התקדמות של המחלה עלולה להוביל גם להופעת סיבוכים:

 • זיהומים בדרכי השתן
 • חסימה מלאה של מעבר השתן מהשלפוחית – במקרים כאלו יש צורך להגיע בדחיפות לבית החולים לריקון השלפוחית.
 • שתן שנותר בגוף למשך זמן רב עלול אף לגרום נזק לכליות

מהן אפשרויות הטיפול בערמונית מוגדלת?

ישנן מספר אפשרויות טיפול בערמונית מוגדלת:

 • טיפול תרופתי מדכא טסטוסטרון – להורמון הטסטוסטרון יש חלק בהגדלה שפירה של הערמונית. לכן, אחד הטיפולים האפשריים הוא למעשה טיפול שמדכא את ייצור מרכיב הטסטוסטרון הפעיל בגוף, דבר שבתורו מובילה להקטנת הערמונית.
 • טיפול תרופתי להרפיית סיבי שריר בערמונית – שימוש בתרופות אלו גורמות להרחבת צינור השתן ולהתרוקנות טובה יותר של השלפוחית.
 • פתרון ניתוחי – במקרים שבהן התרופות לא עוזרות או לחילופין כשמופיעים סיבוכים, ייתכן שהאורולוג ימליץ על ניתוח להקטנת הערמונית. כיום קיימות מספר אפשרויות ניתוחיות, כאשר הבחירה בהן נעשית תוך התאמה אישית למצבו של המטופל ולגודל הערמונית.

מהו ניתוח כריתת ערמונית בלייזר בשיטת HOLEP ?

ניתוח לכריתת ערמונית בלייזר בשיטת HOLEP פותח בניו-זלינד בשנות ה-90 כניתוח המיועד למטופלים בעלי ערמונית מוגדלת. הניתוח מבוצע ללא חתך, באמצעות החדרת סיב של לייזר דרך פתח השופכה, כאשר השימוש בלייזר מאפשר חיתוך מדויק של הערמונית בקרה ישירה של המנתח.   

הניתוח עצמו כולל לרוב אשפוז של 24 שעות  נעשה תחת הרדמה כללית או הרדמה של חצי גוף (ספינאלית) ומשכו כשעה וחצי.

 

ניתוח לכריתת ערמונית בלייזר בשיטת  HOLEPהוא האפשרות הניתוחית המומלצת ע"י האיגוד האורולוגי האירופאי וכן על ידי איגוד האורולוגיה האמריקאי עבור ערמונית מוגדלת שגודלה מעל 80 סמ"ק. בגדלים אלו הניתוח חוסך פתיחה של הבטן והוא יעיל יותר משיטות אחרות להקטנת הערמונית.

מחקרים אף מצביעים על יעילות מוכחת גם בגדלים בינוניים של 30 עד 80 סמ"ק.

ד"ר ירון ארליך היה מהראשונים שביצעו את הניתוח בישראל, ובשנת 2016 החל לנתח בשיטת HOLEP בבית חולים השרון.

מאז בוצעו בישראל אלפי ניתוחים בשיטה זו, ואורולוגים רבים בוחרים בו כיום כניתוח המועדף עבור הגדלה שפירה בערמונית.

התאוששות, החלמה ושיקום

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ניתוח בשיטת HOLEP הוא ההתאוששות המהירה יחסית – ברוב המקרים המטופל משוחרר לביתו כבר למחרת הניתוח, אחרי שהוציאו את הצנתר וללא קטטר. החזרה לשגרה נחשבת גם היא למהירה. בשבועות הראשונים תיתכן תחושה של כאב ואי נוחות, ייתכנו גם דימום או צריבה לאורך השופכה.

אלו סיכונים קיימים בניתוח?

ניתוח HOLEP כרוך בסיכונים ובזה הוא לא שונה מהליכים כירורגיים אחרים. הסיכון לסיבוכים נמוך, וביניהם: דימום שלעיתים יצריך טיפול כירורגי, זיהום בדרכי השתן או באשכים. איבוד שתן במאמץ לעיתים מצריך הגנה עם פד בשבועות הראשונים לאחר הניתוח, ולרוב חולף ללא טיפול.

הסיבוכים המאוחרים האפשריים: היצרות בצוואר כיס השתן או בשופכה שיצריכו ניתוח או ביצוע הרחבות לתיקון ההיצרות. הניתוח לא מטפל או מונע התפתחות סרטן ערמונית, כך שאם מגלים סרטן ערמונית ייתכן ויידרש טיפול נוסף. לאחר ניתוח זה לרוב לא מתקיימת יותר פליטת זרע בעת אורגזמה, אך עובדה זאת לא פוגעת בתחושה או בסיפוק המיני ברוב המקרים.

 

ד"ר ירון ארליך - מומחה בכירורגיה אורולוגית

ד"ר ירון ארליך - מומחה בכירורגיה אורולוגית

אורולוג מומחה מאז שנת 2007. סיים התמחות באורולוגה אונקולוגית באוניברסיטת אינדיאנה - ארה"ב. ד"ר ארליך הוא מנהל השירות האורולוגי של בית החולים בלינסון (מרכז רפואי רבין) ומנהל את תחום האורואונקולוגיה בבית חולים השרון.

שיתוף:

ממרכז הידע שלנו

מרפאת אורומדיק כוללת מגוון רחב של פתרונות רפואיים בעולם הכירורגיה האורולוגית:

המומחים שלנו

צרו קשר
צרו קשר לתיאום תור

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם