סרטן האשכים – כל המידע והפתרון הניתוחי

סרטן האשכים הינו גידול נדיר יחסית אך הוא מהווה את סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים צעירים בגילאי 20-40 ואף מוקדם יותר. בישראל מתגלים כ- 100-120 מקרים של סרטן האשכים בשנה ובשנים האחרונות חלה עליה במספר המקרים החדשים שמאובחנים.

ממה נגרם סרטן האשכים?

הסיבות להתפתחות סרטן האשכים אינן ידועות בוודאות אך זוהו כמה גורמים נפוצים כמו נטייה גנטית, בעיות פוריות, תסמונות גנטיות מולדות (קליינפלטר, דאון), אשך טמיר ועוד.
בנוסף, גברים שהחלימו בעבר מסרטן האשכים נמצאים בסיכון גבוה יותר בייחוד בגילאים 15-40 ולאחר גיל 60.

סימנים וסימפטומים

אחד הסימנים הראשונים של סרטן האשכים הוא זיהוי גוש או נפיחות באחד האשכים אך קיימים מצבים רפואיים אחרים כמו ציסטות שעלולים להיות כואבים.
סימני המחלה יכולים לכלול:

 • הופעת גוש או התקשות באשך, לא בהכרח כואב
 • הגדלת אחד האשכים
 • תחושת "כובד" באחד האשכים
 • הצטברות של נוזל בשק האשכים
 • כאבים קלים בבטן התחתונה או המפשעה
 • כאבים בגב התחתון

אבחון

הדרך העיקרית לאבחון סרטן זה היא בעקבות זיהוי של גוש באשך. חלק מהתסמינים הנפוצים לסרטן האשכים יכולים להופיע גם בקרב מחלות נוספות כמו דלקת האשך, דליות בוורידי האשכים, דלקות או זיהומים בשלפוחית השתן והכליות,  זיהום או דלקת של בלוטות הלימפה באזור המפשעה, גידול שפיר וכן גרורות באשכים ממקור ראשוני אחר ולכן כדאי להיבדק על ידי רופא ולקבוע אבחנה מדויקת.

טיפול בעזרת ניתוח RPLND – כריתת בלוטות סרטן האשכים

מטרת הניתוח להרחיק את בלוטות הלימפה מבלי לגרום נזק לכלי הדם, לאיברים סמוכים או לעצבים הסימפתטיים.

תופעת הלוואי השכיחה

פגיעה בעצבי השפיכה. סרטן האשכים נוטה להתנקז לבלוטות המצויות בין הכליה, השופכן וכלי הדם הגדולים (Aorta and inferior vena cava). אזור זה, המצוי מאחורי חלל הבטן והמעיים, מכונה "רטרופריטונאום" (Retro peritoneum). עצבי השפיכה עוברים באזור זה.

הניתוח מיושם בשני מצבים: בחולים עם שאת שאינה סמינומה בשלב I ובחולים עם שלב II או III לאחר כימותרפיה, עם גידול שיורי ברטרופריטונאום. הניתוח שונה בשלב I או לאחר כימותרפיה.

ניתוח בשלב I: Nerve sparing primary RPLND

תיאור ההליך

בניתוח זה מרחיקים בלוטות לימפה מאזור מוגדר, על פי הניקוז הלימפטי של סרטן האשכים בהתאם לצד כמתואר מעלה. כהגדרה, הניתוח מבוצע בשלב I או IIa ואין גוש גדול.

אוכלוסיית חולי סרטן האשכים המתאימים

 • חולים אשר אובחנו עם גידול ממאיר באשך בשלב I או IIa מסוג שאינו סמינומה
 • חולים עם גידול פארא –טסטיקולרי (סרקומה) בשלב I

הגבלות בהתאמה לניתוח

חולי סרטן האשכים בדר"כ הם חולים צעירים ועל כן אין הגבלות

פרטים על הניתוח

מתבצע בהרדמה כללית. החתך הינו אורכי, לאורך קו האמצע מעצם החיק ועד מעל לטבור. בניתוח מוציאים את הבלוטות לפי Template איזור מוגדר, אשר בו נמצאות הבלוטות על פי מחקרי מיפוי שנעשו בעבר ושומרים על עצבי השפיכה.

החולה מתקבל לניתוח בד"כ באותו היום של הניתוח. החולה אינו עובר הכנה. החולה נמצא בחדר ניתוח בין 2-4 שעות. החולה עובר אחר כך להתאוששות, בזמן זה החולה מתעורר. החל משלב זה ניתן טיפול נוגד כאבים ונוזלים ותרופות דרך הוריד.

לאחר מספר ימים פעולת המעיים מתחדשת והחולה חוזר בהדרגה לכלכלה רגילה. לאחר מספר ימים (הטווח – 3-7 ימים) משתחררים הביתה. הסיכות מוצאות כעבור שבועיים.

ניסיון

מקובל לומר, שקיימת עקומת למידה ארוכה בביצוע הניתוחים הללו. הניתוח מחייב דיוק רב וניסיון, על מנת להגיע לכריתת הבלוטות ולהימנע מהסיבוכים האפשריים של הניתוח– פגיעה בכלי דם, באיברים סמוכים או בעצבי השפיכה. פרופסור בניאל ביצע מאות ניתוחים רדיקלים מסוג RPLND. על סמך התשובה הפתולוגית של הבלוטות שהוצאו, ניתן לוודא אם הן תקינות ואם החולה בריא או שיש מעורבות של שאת. באופן כללי, בנוכחות שאת מינימאלית ניתן להמשיך במעקב וכאשר יש ממצא משמעותי משלימים ע"י מתן כימותרפיה.

המצב בעולם

הניתוח המיועד לחולי סרטן האשכים מבוצע במספר מועט של מרכזי מצוינות, היות ויש משמעות רבה מאוד לניסיון של הכירורג.

ניתוח בשלב 2 או 3 – Post chemotherapy RPLND

תיאור ההליך

מרחיקים את בלוטות הלימפה מאזור גדול, המנקז את האשכים משני הצדדים. היות וישCrossover בין הצדדים, לא די בהסרת הבלוטות בצד אחד. הסיכוי הטוב ביותר של החולה להבריא הוא להצליח בניתוח הראשון ולכן הוא חייב להיות יסודי, מקיף ורדיקלי ככל הניתן. לעיתים קיימים גושים מאוד גדולים, המערבים איברים סמוכים, ויש להיערך לטפל בכך בניתוח. לעיתים יש להוציא כליה מעורבת או אפילו לשחלף את ה IVC או את הותין.
אוכלוסיית החולים המתאימים:

 • חולים אשר אובחנו עם סרטן האשכים בשלב 2 או 3 מסוג שאינו סמינומה עם גוש שיורי ברטרטופריטונאום מעל 1 ס"מ.
 • חולים עם סרטן האשכים מסוג סמינומה כאשר הגוש הרטרופריטוניאלי לא נסוג לגמרי.
 • גידולים באיברים אחרים, עם מעורבות רטרופריטוניאלית בלבד.

הגבלות בהתאמה לניתוח

מדובר בסרטן האשכים בד"כ בחולים צעירים ועל כן אין הגבלות משמעותיות. יש להתרחק 4-6 שבועות מסוף הטיפול הכימותרפי, בעיקר בגלל נזק נשימתי ע"י הבליאומיצין.

פרטים על הניתוח

ההליך מתבצע בהרדמה כללית. החתך הינו אורכי לאורך קו האמצע מעצם החיק ועד מעל לטבור. בניתוח מוציאים את הבלוטות לפי Bilateral template באזור מוגדר, אשר בו נמצאות הבלוטות על פי מחקרי מיפוי שנעשו בעבר. במקרים אלו לא ניתן לשמור על עצבי השפיכה, למעט בגידולים קטנים או חד צדדיים. החולה מתקבל לניתוח בד"כ באותו היום של הניתוח. החולה עובר הכנת מעיים. החולה נמצא בחדר הניתוח במשך 4-6 שעות. החולה עובר אחר כך לטיפול נמרץ כירורגי ליממה. בזמן זה החולה מתעורר. החל משלב זה ניתן טיפול נוגד כאבים, נוזלים ותרופות דרך הוריד. לאחר מספר ימים פעולת המעיים מתחדשת והחולה חוזר בהדרגה לכלכלה רגילה. לאחר מספר ימים (הטווח – 5-7 ימים) משתחררים הביתה. הסיכות מוצאות כעבור שבועיים.

ניסיון

מקובל לומר, שקיימת עקומת למידה ארוכה בביצוע הניתוחים הללו. הניתוח מחייב דיוק רב וניסיון על מנת להגיע לכריתת הבלוטות ולהימנע מהסיבוכים האפשריים של הניתוח – פגיעה בכלי דם, באיברים סמוכים או בעצבי השפיכה. פרופסור בניאל ביצע מאות ניתוחים רדיקלים מסוג RPLND.

המצב בעולם

הניתוח לחולים עם סרטן האשכים מבוצע במספר מועט של מרכזי מצוינות, היות ויש משמעות רבה מאוד לניסיון של הכירורג.לפרטים  ולייעוץ אודות הכיסוי הביטוחי שלך
התקשר לטלפון 03-7645160 או צור קשר באמצעות הטופס

ניתוח זה נועד לרפא חולים בסרטן כיס השתן, כאשר המחלה חדרה מעבר לרירית אל תוך השריר בדופן כיס השתן

סרטן כיס השתן הוא השני בשכיחותו לאחר סרטן הערמונית, והוא בד"כ מתבטא בדימום בשתן.

 מתי יש להוציא את כיס השתן?

כאשר החולה עובר ניתוח מאבחן ראשוני (TURBT), ובתכשיר הפתולוגי מוצאים חדירה לשריר, יש להוציא את כל כיס השתן. הסיבה לכך, היא שידוע שהמחלה בשלב זה היא רב מוקדית ונוטה לחזור במקום אחר בכיס השתן. בנוסף, במקרה של חדירה לשריר תיתכן הופעה של גרורות בעד ל 50% מהמקרים. התפשטות הגידול יכולה להתבטא בחסימה של השופכנים, בהופעת בלוטות למפה אגניות מוגדלות או בגרורות לראות לכבד ולעצמות. לכן, כל חולה לפני ניתוח לכריתת כיס השתן יעבור הדמיה – CT בטן אגן חזה ומיפוי עצמות לשלול גרורות. במידה ולחולה ממצא גרורתי, הוא יופנה לאונקולוג לטיפול כימותרפי.

מטרות הניתוח

להרחיק את סרטן כיס השתן בשוליים בריאים

 • להוציא את בלוטות הלימפה האגניות (לאבחון ואולי לטיפול)
 • להטות את השתן מהשופכנים, תוך ניסיון לשימור היכולת לקיום יחסי מין.ההטיה יכולה להיות ממעי דק לדופן הבטן, לכיס שתן משוחזר ממעי או למאגר עם אפשרות צנתור

אוכלוסיית החולים המתאימים

חולים אשר אובחנו עם גידול חודרני בכיס השתן, חולים עם גידול נרחב אשר אינו ניתן לכריתה מקומית, במסגרת טיפול משולב כימותרפיה וכריתה כירורגית.

התאמה לניתוח

חולים חייבים להתאים מבחינת בריאותם הכללית. היות ומדובר בניתוח גדול ומורכב והחלמה של מספר שבועות, יש לבצע הערכה רפואית כוללת ולבחון גורמי סיכון כגון סכרת, מצב לבבי (לאחר אוטם או הפרעות קצב), מצב וסקולרי (לאחר ארוע מוחי) וגיל. שיחזור של כיס השתן מבוצע בחולים עם תפקוד כיליתי טוב (קראטינין פחות מ 2.0), שגילם עד 70. שיחזור אינו מומלץ מעל גיל 70, היות ומעל גיל זה יש בד"כ חולשה של הסוגרים ולכן הסיכויים לדליפת שתן גדלים.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. החתך הינו אורכי לאורך קו האמצע, מעצם החיק ועד מעל לטבור. בניתוח מוציאים את כיס השתן, הערמונית, שלפוחיות הזרע ובלוטות לימפה אגניות. בגברים עם זקפה תקינה טרם הניתוח, נשתדל לשמר את עצבי הזקפה.

אצל נשים מומלץ להוציא את הרחם והשחלות כי הם מקור שכיח להתפשטות של הגידול מכיס השתן. בד"כ ניתן לשמר את הנרתיק ולאפשר המשך קיום יחסים.

ההטיה

לאחר הוצאת כיס השתן בוחרים בהטיה – חיבור השופכנים לדופן הבטן או לכיס שתן חדש. ההחלטה תלויה בסיבות מגוונות: גיל החולה, מצבו הרפואי הכללי, תפקוד כלייתי, העדר מחלות מעי או ניתוחים קודמים. ההחלטה נקבעת בשיחה עם החולה טרם הניתוח ובהבנה והסכמה בין הרופא לחולה על צורת ההטיה.

משך התהליך

החולה מתקבל לניתוח בד"כ ביום שלפני הניתוח. החולה עובר הכנת מעי בדומה לקולונוסקופיה – בדיקה של המעי הגס. החולה נמצא בחדר ניתוח בין 4-6 שעות. החולה עובר אחר כך לטיפול נמרץ כירורגי ל 24 שעות. בזמן זה החולה מתעורר. החל משלב זה ניתן טיפול נוגד כאבים ונוזלים ותרופות דרך הוריד. לאחר מספר ימים, פעולת המעיים מתחדשת והחולה חוזר לכלכלה רגילה בהדרגה. לאחר כשבוע מוציאים סטנטים זמניים המנקזים את השתן מהכליות. השחרור הוא כעבור שבוע עד 10 ימים. סיכות מוציאים לפני השחרור. אצל חולים שעברו שיחזור תהיה יציאה לחופשה של 10 ימים שלאחריה ישובו לאשפוז קצר להוצאת הקטטרים שנותרו. לפני השחרור יעברו תרגול של השליטה על השתן.

החלמה

לאחר שיחזור שלם שיעור החולים השולטים על ההשתנה ביום הוא מעל 95% (ללא פד או עם פד להגנה), כאשר רובם משיגים את השליטה סמוך לאחר הוצאת הקטטר. בלילה, על החולה לקום בתחילה מספר פעמים להתרוקן על מנת להיות יבש. בהמשך (עד שנה), כיס השתן גדל והשליטה משתפרת גם בלילה.

שיעור הזקפה (יכולת לקיים יחסים עם חדירה) תלוי בגיל, ביכולת הזקפה לפני הניתוח ובהצלחת שימור העצבים בזמן הניתוח. בחולים מתחת לגיל 60 שנשמרו אצלם שני עצבי הזקפה- שיעור החזרה של הזקפה מוערך במעל 50% מהחולים. בגיל 60-70, היות ועם עלית הגיל איכות הזקפה יורדת באופן טבעי, התוצאות מעט פחות טובות.לכל החולים אנו מציעים שיקום מיני והדרכה היות מדובר בתהליך של חודשים (עד שנה) להשגת זקפה נוקשה וכיום מקובל ללוות את החולה במתן תרופות ולעיתים הזרקות לפין.

חשיבות הניסיון

מקובל לומר, שקיימת עקומת למידה ארוכה בביצוע הניתוחים הללו. הניתוח מחייב דיוק רב וניסיון, על מנת להגיע לכריתה בשוליים תקינים; שליטה מיטבית על ההשתנה וזיקפה טובה וכדי להימנע מהסיבוכים האפשריים של הניתוח. פרופסור בניאל ביצע מאות ניתוחים רדיקלים לכריתת כיס השתן.

בעולם

הניתוח, ובמיוחד השחזור, מבוצע במרכזי מצוינות, מכיוון שיש משמעות לניסיון הכירורג וטיפול על ידי צוות מיומן. שיעור ההטיות לדופן הבטן לעומת שחזורים הוא בערך 1:1. לפרטים  ולייעוץ אודות הכיסוי הביטוחי שלך
התקשר לטלפון 03-7645160 או צור קשר באמצעות הטופס

שיתוף:

ממרכז הידע שלנו

מרפאת אורומדיק כוללת מגוון רחב של פתרונות רפואיים בעולם הכירורגיה האורולוגית:

המומחים שלנו

צרו קשר
צרו קשר לתיאום תור

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם