בדיקת זרע (ספירת זרע)

בעיות פוריות עלולות להיות קשורות באישה, בגבר או בשני בני הזוג. הצעד הראשון בהערכת פוריות הגבר הוא ביצוע בדיקת זרע.בדף זה תוכל ללמוד כל מה שעליך לדעת על ספירת זרע, בין השאר: מהי בדיקת זרע? איך מתבצעת בדיקת זרע? היכן ניתן לבצע בדיקת זרע? ומה כדאי לעשות במקרה של ספירת זרע נמוכה?

באלו מקרים כדאי לבצע ספירת זרע?

 • זוג המנסה להשיג הריון ללא הצלחה
 • ניתוח אשכים בעבר (אשך טמיר, כריתת אשך)
 • הרחבת ורידי האשך (וריקוצלה)
 • אשכים קטנים או הבדל משמעותי בגודל האשכים
 • טיפול בעבר בתרופות העלולות לפגוע באיכות הזרע
 • לפני טיפולים (ניתוחים, תרופות) העלולים לפגוע באיכות זרע
 • בכל מצב שבו יש רצון לפוריות עתידית ומידע על איכות הזרע עשוי לסייע בתכנון הריון בעתיד.

מהי בדיקת זרע?

בדיקת זרע היא הבדיקה העיקרית בהערכת פוריות הגבר. ממצאי הבדיקה מסייעים לרופא להמליץ על בדיקות נוספות שיש לבצע, גורמים אפשריים לבעיית הפוריות, טיפולי ההפריה המומלצים, הסיכויים להצלחת הטיפולים ולהשגת הריון. בבדיקת זרע מבוצעת הערכה מעבדתית של איכות הזרע. הבדיקה כוללת בחינה של מאפיינים שונים של הזרע, בין השאר:

 • נפח נוזל הזרע
 • ריכוז תאי הזרע (מספר תאי הזרע בכל מיליליטר נוזל)
 • אחוז תאי הזרע הנעים
 • איכות התנועה
 • צורת תאי הזרע
 • בדיקת חומציות נוזל הזרע
 • בדיקת המצאות תאי דם לבנים (תאי דלקת) בנוזל הזרע

איך מתבצעת בדיקת זרע?

נוזל הזרע מופק על-ידי גירוי עצמי (אוננות). מומלץ לבצע את הפקת הזרע במעבדה אך ניתן גם לעשות זאת בבית ולהביא למעבדה בהקדם האפשרי, רצוי תוך שעה, בטמפרטורת הגוף – ללא קרור. יש להמנע משפיכה במשך 2-3 ימים לפני יום הבדיקה. המנעות קצרה יותר או ארוכה יותר, עלולה להשפיע על תוצאות הבדיקה ולהביא לתוצאות של איכות זרע ירודה. כדאי לבצע את הבדיקה באוירה נינוחה ככל שניתן, עם גירוי מיני ממושך מספיק, להמנע ממתח או לחץ של זמן בעת הבדיקה ולהמנע ערבוב הזרע עם חומרי סיכה העשויים לפגוע באיכות הזרע. במעבדה נמדדת כמות הזרע ומבוצעת בחינה מדוקדקת תחת מיקרוסקופ של ריכוז תאי הזרע, תנועת הזרע וצורתו.

איפה ניתן לבצע בדיקת זרע?

בדיקות זרע מתבצעות באופן שגרתי בכל בתי החולים העוסקים בפוריות ובמכוני פוריות. רופא המשפחה יוכל להמליץ לך על מכון המבצע בדיקת זרע באיזור מגוריך הנמצא בהסדר עם קופת החולים.

בתוך כמה זמן מתקבלות תוצאות בדיקת זרע?

בדיקת הזרע מבוצעת מיידית. אין אפשרות לשמר את הזרע ולבדוק אותו במועד מאוחר יותר. תוכל לפנות למעבדה ולקבל מידע איך תשלח אליך התשובה ותוך כמה זמן תוצאות הבדיקה יהיו בידך.

מה כדאי לעשות במקרה של ספירת זרע נמוכה?

במקרה של ספירת זרע נמוכה כדאי לחזור על ספירת הזרע. כדאי להמתין 3 חודשים בין בדיקת הזרע שבוצעה לבדיקה הבאה. מחלה בשבועות שקדמו לבדיקה, לחץ ומתח נפשי, איסוף של חלק מנוזל הזרע וגורמים אחרים עשויים לפגום באמינות בדיקת הזרע.

אם שוב מתקבלת תוצאה של ספירת זרע נמוכה כדאי לברר מהי הסיבה לירידה בספירת הזרע. לעיתים ניתן לטפל בסיבה ולשפר את ספירת הזרע. לעיתים גם במקרה של ספירת זרע נמוכה או נמוכה מאוד ניתן להשתמש בזרע להפרייה ולהשיג הריון באמצעות שיטות הפרייה מתקדמות. ברור הסיבה לספירת הזרע הנמוכה תוכל לבצע אצל רופא העוסק בפוריות הגבר. הרופא ישמע את הבעיה, יבדוק את אברי הרביה וימליץ על בדיקות וטיפולים נוספים שכדאי לבצע.

מה האם כדאי להקפיא זרע במקרה של ספירת זרע נמוכה?

במקרה של ירידה קלה בספירת הזרע ובמקרה שניתן לטפל בגורם שהביא לספירת זרע נמוכה, לרוב אין צורך בהקפאת זרע. במקרה של ספירת זרע נמוכה מאוד או בעיה ביצור הזרע ההולכת ומחמירה ניתן להקפיא זרע ולשמר אותו בהקפאה לשנים רבות.

השאלה של הקפאת זרע היא שאלה חשובה וכבדת משקל. אל תהסס להעלות את שאלת הקפאת הזרע בשיחה עם רופא העוסק בפוריות הגבר. לאחר שהרופא יברר את מצב הפוריות שלך, הוא יוכל להמליץ לך כיצד לנהוג והאם יש צורך בהקפאת זרע.

למידע נוסף ובכל שאלה נשמח לסייע לך.

התקשר לטלפון 03-7645160 או צור קשר באמצעות הטופס

שיתוף:

ממרכז הידע שלנו

מרפאת אורומדיק כוללת מגוון רחב של פתרונות רפואיים בעולם הכירורגיה האורולוגית:

המומחים שלנו

צרו קשר
צרו קשר לתיאום תור

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם